Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Žodynas


Ličis


Kiniškasis ličis - net iki 9 m aukščio išaugantis, visad žaliuojantis tropikų bei subtropikų medis. Tai labai savitos sapinidinių šeimos augalų atstovas. Jiems būdinga tai, kad beveik viso augalo ląstelių sultyse gausiai kaupiasi muilinančių savybių turinčios medžiagos. Todėl ruošiant maistui, trinant ar sukant šių vaisių minkštimą, susidaro putos.
Ličių vaisiai - apvalūs ar ovalūs, slyvos dydžio. Jų apyvaisį gaubia rausvas, nokstant tamsėjantis iki rudo, kietas lukštas. Vaisiai susitelkę kekėse, todėl vietos gyventojai juos dar vadina "vynuogėmis kietame apvalkale".
Ličiai paplitę ir nuo seno mėgstami beveik visoje pietinėje Azijoje: Kinijoje, kur, beje, jie kultivuojami jau 2 tūkstančius metų, Indijoje, Izraelyje, Tailande, Pietų Afrikoje (iš čia jie daugiausia eksportuojami j Europą ir kitas pasaulio šalis).
Ličiai dera visus metus, todėl daugumos valstybių parduotuvėse ar turguose jų nepritrūksta nei žiemą, nei vasarą.
Ličių valgomoji dalis - baltas, sultingas, malonaus rūgštoko skonio ir labai švelnaus aromato apyvaisis, kurio viduje yra nevalgoma tamsiai ruda sėkla. Vaisiai renkami vos pradėjus nokti, nes jie greitai pernoksta ir netenka skonio.
Vertinga ličių vaisių biocheminė sudėtis: juose yra 83 mg % vit. C, 100 g valgomosios dalies-0,9 g baltymų, 0,3 riebalų, 16,8 g vertingų angliavandenių bei 0,5 g mineralinių medžiagų - K, Mn, Ca, P, Fe.
Dažniausiai ličiai valgomi švieži, tik prieš vartojimą juos patartina atšaldyti. Šie vaisiai laikomi vienais iš vertingiausių vaisių ir daržovių salotų komponentų, jie tinka su ananasais, kiviais, bananais, apelsinais ir kitais egzotiškais vaisiais. Ličiai dedami į jogurtus, ledus, nekeptus vaisinius tortus, o ypač vertinami kinų virtuvėje prie mėsos patiekalų. Gardėsiu laikomi džiovinti ličio riešutėliai. Iš ličių galima spausti sultis, jos esti tirštokos ir tinka prie paukštienos valgių ar žuvies patiekalų. Iš šių vaisių taip pat galima virti džemus ar marmeladus, gaminti specifinio skonio vyną.
Rytų medicina akcentuoja teigiamą ličių poveikį inkstams, kepenims ir plaučiams. Juose esančios veiklios medžiagos stimuliuoja inkstų ir kepenų, valančių kraują, darbą. Sergantiems tuberkulioze, astma, bronchitais, ličiuose esančios medžiagos stiprina respiratorinę sistemą, palengvina kvėpavimą.
Pastebėta, kad ličiai padeda normalizuoti cukraus kiekį kraujyje, sergant diabetu ar hipoglikemija, mažina kraujo spaudimą. Pakanka suvalgyti 10 vaisiukų per dieną ir savijauta pagerėja. Kinijoje ličiai su šizandra (citrinvyčiu) ir kitais augalais laikomi veiksmingais vaistais onkologiniams susirgimams gydyti.

 Medžiaga (aprašymai ir nuotraukos) žodyne pateikiama iš šių šaltinių: svetainė www.foodsubs.com, knyga "Didžioji kulinarijos enciklopedija"

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves




Šiandien vardadienius švenčia:

Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.

Pasveikink!

Anekdotas

Siunčia tėvai iš kaimo sūnui į miestą telegramą: Atsakyk greičiau, kaip pasisekė išlaikyti egzaminus.... Sūnus atrašo: Viskas labai gerai, profesoriai sužavėti, prašo pakartoti rudenį....

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą