Naujienos
Konditerijos įmonėse, kuriose griežtai laikytasi gamybos technologijų ir higienos reikalavimų, pažeidimų nenustatyta
Palyginus pastarųjų metų I pusmečio atliktų patikrinimų rezultatus, pastebėta, kad konditerijos įmonėse pažeidimų nustatyta kur kas mažiau.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai visoje Lietuvoje per šių metų pirmąjį pusmetį patikrino 83 proc. konditerijos įmonių. Patikrinimų duomenys rodo, kad nustatyti bendri higienos reikalavimų pažeidimai, pasitaikė produktų vartojimo terminų nesilaikymo atvejų, ženklinimo pažeidimų. Pavyzdžiui, dviems konditerijos įmonėms buvo uždrausta kepti gaminius, Vilniaus miesto VMVT inspektoriams nustačius, kad jos dirbo neturėdamos maisto tvarkymo subjektų pažymėjimų. Vilniuje buvo sustabdyta Laimučio Rukšio personalinės įmonės konditerijos cecho (Šeškinės g. 22) ir UAB „Vitdana“ konditerijos cecho (Stanevičiaus g. 22) veikla. Sustabdyta UAB „Via unica“ konditerijos cecho veikla (Kranto g. 24, Panevėžys) dėl besikartojančių trūkumų šalinimo nevykdymo.
Šiais metais buvo užregistruoti du salmoneliozės protrūkiai dėl nesaugių konditerijos gaminių. Pobūvio dalyviai užsikrėtė, suvalgę Mažeikių UAB „Piropas“ kepto torto „Vaiva“, kitas protrūkis įvyko nuo plikytų kreminių pyragaičių, iškeptų D. Deksnienės individualioje įmonėje. UAB „Piropas“ atsakingi darbuotojai buvo nubausti, pateiktas trūkumų šalinimo planas, o D. Deksnienės įmonės veikla uždrausta.
Per 2008 m. pirmąjį pusmetį konditerijos gaminių gamybos įmonėse nustatytas 21 pyragaičių ir tortų ženklinimo pažeidimų atvejis. Ženklinant šiuos gaminius, neteisingai nurodyta sudėtis, pvz., „Obuolių pyrago“, „Varškės kepto torto“ etiketėse turi būti nurodytas obuolių ir varškės kiekis procentais. Kai kurių gaminių buvo neteisingai nustatyti tinkamumo vartoti terminai.
Tačiau pastebėta, kad sumažėjo technologijų ir produktų kokybės pažeidimų atvejų. Visose konditerijos įmonėse įdiegta rizikos analizės ir svarbiųjų valdymo taškų (savikontrolės) sistema, padedanti užtikrinti, kad gaminamas maistas būtų saugus ir kokybiškas, gamintojai naudoja aukštesnės kokybės žaliavas. VMVT maisto tvarkymo įmones yra suskirsčiusi į 3 rizikos grupes: padidintos, vidutinės ir mažos rizikos. Skirstant įmones į šias grupes, buvo atsižvelgiama į gaminamo maisto pobūdį, taršos galimybes, maistą vartojančių asmenų grupes, taip pat į įmonių būklę. Pagal naują VMVT strategiją ir pastarųjų metų rezultatus, patikrinimų skaičius mažėja, tačiau kontrolė atliekama kokybiškiau ir taip pasiekiami geresni rezultatai. Pažeidimų įmonėse mažėja – o tai rodo, kad įmonių vadovai kasmet vis atsakingiau įgyvendina maisto saugos ir kokybės reikalavimus. Dar šiais metais planuojama tobulinti VMVT kontrolės tvarką, kurioje būtų numatyta, kad maisto tvarkymo įmonės kas ketvirtį savanoriškai informuotų VMVT apie savikontrolės sistemos veikimą, nes pagal šią informaciją bus sprendžiama, ar įmonę reikia tikrinti dažniau ar rečiau. Gerai dirbančiose įmonėse, kurios griežtai laikosi gamybos technologijų ir higienos reikalavimų, patikrinimai bus atliekami tik kartą per 2 metus. O VMVT pavaldžių įstaigų vadovai duomenis apie tai matys bendroje VMVT informacinėje sistemoje.
Tikrinant parduotuves, VMVT pareigūnai didelį dėmesį skiria konditerijos gaminių laikymo sąlygoms. Kadangi tortų ir pyragaičių kremų pagrindą dažniausiai sudaro pieno produktai, labai svarbu, kad šie gaminiai būtų laikomi tinkamomis sąlygomis. Prekybininkai privalo nuolat tikrinti šaldymo įrenginiuose palaikomą temperatūrą, laikyti kreminius konditerijos gaminius griežtai pagal gamintojų nurodytas sąlygas. Konditerijos gaminių kokybė, sauga ir šviežumas taip pat priklauso ir nuo transportavimo. Kokiomis transporto priemonėmis ir kaip vežami greitai gendantys konditerijos gaminiai, turi stebėti parduotuvių atsakingi darbuotojai. Atliekant patikrinimus parduotuvėse, 170 atvejų buvo rasta tortų ir pyragaičių, realizuojamų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais.
Nors konditerijos įmonės priskiriamos prie padidintos rizikos įmonių grupės ir tikrinamos dažniau, t. y. 2–3 kartus per metus, tačiau įmonėse, kuriose griežtai laikomasi gamybos technologijų reikalavimų ir geros higienos praktikos taisyklių, pažeidimų nenustatyta. Šios įmonės paprastai negauna nusiskundimų ir dėl gaminamos produkcijos kokybės. Iš viso šalyje veikia daugiau kaip 270 gamybos įmonių, kepančių pyragus, tortus ir pyragaičius.
„Vartotojams patariame kreminius konditerijos gaminius parduotuvėse rinktis tik iš šaldymo įrenginių. Namie šiuos produktus laikyti +2 – +6°C temperatūroje. Į keliones reikėtų vežtis ne kreminius saldumynus, o sausainius, meduolius, kurie gali ilgiau išlikti saugūs“, – teigė VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.
Komentarai
skaityti visus (20 paskutinių):man patinka :)
taip ir turi but!
"Patiekalai.lt" pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema,
pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
"Patiekalai.lt" privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę,
religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. Taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva.
Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.
PATIEKALAI.LT rekomenduoja
Prisijungimas
Naujausi receptai
Gruziniškas sūrio pyragas "Chačiapuris"
Mažos bandelės su cinamonu
Aštri kalakutiena su daržovėmis
Omletas su sūriu
Lietiniai su varške ir persikų padažu
Plovas (2)
Naminis kugelis česnakinėse
Bulvių plokštainis su vištiena (2)
Krevečių Tempura
"Ledinė" kava
Restoranai
Atsitiktinis patarimas
Tešla greičiau pakils - Mielinė tešla greičiau pakils, jeigu j ją statmenai įkišite keletą kiauravidurių makaronų....
Rekomenduojama knyga
Restoranų paieška pagal virtuves
Šiandien vardadienius švenčia:
Anekdotas
Skrenda Santa Klausas virš Somalio, pasižiūri pro iliuminatarių ir kraipydamas galvą:
- … kas nevalgo, mielas vaike, tam ir dovanų nereikia…. Lėktuvas po šių žodžių apsisuka ir nuskrenda, taip ir nepalikęs dovanų somaliečių vaikučiams.