Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Naujienos


Ką reikia žinoti renkantis natūralų mineralinį vandenį

2007-06-15 09:19:30

Receptai

Natūralus mineralinis vanduo yra vienintelis maisto produktas, kurį oficialiai pripažįsta valstybė, t. y. valstybės įgaliota institucija įvertina, ar požeminis vanduo atitinka natūraliam mineraliniam vandeniui taikomus reikalavimus ir apie tai oficialiai paskelbia.

Lietuvoje oficialiai pripažinti 11 pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys, iš jų fasuojami Lietuvoje: HERMIS, ELITE, NEPTŪNAS, NEPTŪNAS UNIQUE, RASA, RYTAS, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, VYTAUTAS ir importuojamas iš Baltarusijos –  natūralus mineralinis vanduo DARIDA. 

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybai reguliariai vykdo įmonių, fasuojančių natūralų mineralinį vandenį, valstybinę kontrolę, natūralaus mineralinio vandens kontrolę importo metu ir rinkoje.

Į Lietuvą įvežami daugiau kaip 10-ties pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys iš Europos Sąjungos šalių (Lenkijos, Prancūzijos , Vokietijos, Čekijos, Belgijos ir kt. ) ir trečiųjų šalių (Gruzijos, Baltarusijos ir kt.).

Iš ES šalių į Lietuvą įvežami natūralūs mineraliniai vandenys iš Lenkijos - NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, AVITA, iš Prancūzijos - PIERRIER, VITTEL, EVIAN, iš Vokietijos - ALTMUHTALER QUELLE, FULDATALER, iš Čekijos - MAGNESIA, MATTONI, iš Belgijos - SPA ir kiti.

Lietuvoje natūralų mineralinį vandenį fasuoja 7 įmonės: Alytaus apskrityje – UAB NEPTŪNO VANDENYS, Kauno apskrityje – UAB BIRŠTONO MINERALINIAI VANDENYS IR KO; UAB DRUSKININKŲ RASA, Telšių apskrityje – UAB BALTIJOS MINERALINIŲ VANDENŲ KOMPANIJA, Vilniaus apskrityje – UAB NARTIDA IR KO, Druskininkuose – UAB DRUSKININKŲ RASA, UAB ELMERA.  Vidutiniškai per metus gamybos  įmonės patikrinamos  du kartus. Nagrinėjant įmonėse nustatytus pažeidimus, galima pastebėti, kad vyrauja bendri higienos, produktų kokybės pažeidimai. Nors natūralaus mineralinio vandens tinkamumo terminas gana ilgas, tačiau rinkoje dažnai  prekiaujama natūraliu mineraliniu vandeniu, kurio tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pagrįstų skundų dėl nealkoholinių gėrimų, tarp jų natūralaus mineralinio vandens, palyginus su kitomis produktų grupėmis, gauna labai mažai (2006 m. - 3 %).  2006 metais dėl natūralaus mineralinio vandens gauta 15 vartotojų skundų, iš kurių trys pasitvirtino (dėl ženklinimo reikalavimų pažeidimų, vienu atveju, atlikus laboratorinius tyrimus, nustatyta padidinta mikrobinė tarša).

Natūralus mineralinis vanduo - vertingas produktas. Jis nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi natūraliu švarumu ir originalia chemine sudėtimi, kurią nulemia  ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ir kitos sudėtinės dalys, lemiančios vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms.

Natūralus mineralinis vanduo turi būti fasuojamas jo gavybos vietoje, griežtai draudžiama bet kokiomis priemonėmis vandenį dezinfekuoti ar kitaip ruošti, nes dėl to gali pasikeisti  jo mikrobiologiniai rodikliai.

Natūralus mineralinis vanduo pagal ištirpusių medžiagų kiekį klasifikuojamas:

● turintis labai mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 50 mg/l), pvz.: SPA;

● turintis mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 500 mg/l), pvz.: NEPTŪNAS, RYTAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, PIERRIER; VITTEL; EVIAN, ALTMUHTALER QUELLE;

● turintis daug mineralinių medžiagų (sausoji liekana >1500 mg/l), pvz.: HERMIS, ELITE, RASA, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VYTAUTAS, DARIDA, BORJOMI, NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, FULDATALER, MAGNESIA.

Informacija apie natūralų mineralinį vandenį pateikiama etiketėje. Mineralinis vanduo skiriasi savo skoniu, kurį nulemia vandens sudedamosios dalys ir jų kiekiai. Etiketėse privalo būti nurodytos būdingosios sudedamosios dalys (anijonai, katijonai) ir jų koncentracijų vertės. Kad vartotojui būtų lengviau išsirinkti tinkamą produktą, gamintojai, importuotojai etiketėse galėtų dažniau nurodyti natūralaus mineralinio vandens požymius, kaip „Turi mažai mineralinių medžiagų“, „Turi daug mineralinių medžiagų“, „Turi sulfatų“, „Turi natrio“, „Tinka sumažinto natrio kiekio dietai“.

Mažai natrio turi šie vandenys - NEPTŪNAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, RYTAS, daug sulfatų (sulfatai gerina žarnyno motoriką, laisvina vidurius) – ELITE, TICHE, VYTAUTAS, SVEIKAS PRADAS.

Reikėtų žinoti, kad jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido yra daugiau kaip 1,5 mg/l (BORJOMI, DARIDA), etiketėje nurodoma fluoridų koncentracija ir tai, kad dėl padidinto fluorido kiekio vanduo netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 m. amžiaus.

Etiketėje nurodoma, ar natūralus mineralinis vanduo turi anglies dvideginio: „natūraliai prisotintas anglies dvideginiu“; „prisotintas savo šaltinio anglies dvideginiu“; „gazuotas“, kai anglies dvideginis yra kitos kilmės nei telkinyje.

Ženklinant natūralų mineralinį vandenį draudžiama deklaruoti jo savybes, susijusias su žmogaus ligų profilaktika, ar kitas gydomąsias savybes.

vet.lt


Komentarai

skaityti visus (20 paskutinių):

Erika ( 2011-06-03 19:42:31 )
Galiu pasisakyt tik apie Birštono mineralinius vandenis, apie juos žinau daugiausiai. Šarminiai yra visi Birštone išgaunami min vandenys: "Akvilė", "Vytautas", "Birutė" ir t.t. tačiau jie yra šarminiai tik tuomet kol nepatenka į išpilstymo įmonę, jeigu, kaip jau buvo minėta, pridedama angliarūgštės - vanduo tampa rūgštinis. Todėl jei norit šarminio - nepirkit dirbtinai gazuoto, ir atvirkščiai. Dar toks dalykas, kad Birštone visi gręžiniai yra išgręžti saugomoj regioninio parko teritorijoj, todėl vanduo turėtų būti tikrai švarus.
Laimis. ( 2011-05-31 20:49:23 )
O mAN IDOMU, AR VILNIUJE ,,DARIDA,, GAMINAMA I VANDENTIEKIO VANDENI PRIMAISANT DRUSKU, AR ISTIES VEZAMA IS BALTARUSIJOS?..IDOMU, KOKIA KOKYBE LIEKA, KUOMET VEZAMI TOKIAIS ATSTUMAIS BACKOJE VANDENYS ??
Janina ( 2011-03-21 21:29:00 )
Matau pateiktas, puikus klausimas, bet atsakymo, kaip ir nėra.
Labai opus klausimas, būtų malonu apie tai nors trumpą informaciją gauti.
LOL ( 2010-05-18 14:32:12 )
gazuojami su CO2 kuris su vandeniu pavirsta H2CO3 reskia visi rugstiniai
ieva ( 2010-04-03 22:51:31 )
man irgi butu idomu suzinoti ar pvz tiche yra rugstinis ar sarminis vanduo?
VYTIS ( 2010-03-05 22:49:32 )
Kokių pavadinimų mineraliniai vandenys yra šarminiai,o kurie rūgštiniai?
Palikite savo komentarą:
- Jūsų vardas

- Įveskite apsaugos kodą


Kas yra komentarai ?

"Patiekalai.lt" pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
"Patiekalai.lt" privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. Taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.

Griežtai draudžiama PATIEKALAI.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Patiekalai.lt kaip šaltinį.


PATIEKALAI.LT rekomenduoja

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves




Šiandien vardadienius švenčia:

Anzelmas, Konradas, Milgedas, Skalvė, Amalija.

Pasveikink!

Anekdotas

Tėvas klausia sūnaus: - Na, kaip sekasi mokykloje? - Puikiai! Kontraktą su šita klase man pratęsė dar metams!

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą