Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Straipsniai


Nealkoholiniai gėrimai

2008-07-16 08:00:42

Receptai

Valstybinės maisto ir vaterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė


Nealkoholiniams gėrimams priskiriami gėrimai, kurių alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, ne didesnė kaip 0,5 % tūrio. Nealkoholinius gėrimus galima būtų suskirstyti į dvi dideles grupes: gaiviuosius gėrimus (gėrimai, į kuriuos pridėta cukraus ir/arba saldiklių bei aromatinių medžiagų) ir fasuotą vandenį (natūralus mineralinis vanduo, šaltinio vanduo, mineralizuotas geriamasis vanduo, fasuotas geriamasis vanduo).

Gaivieji gėrimai

Rinkoje yra įvairiausių pavadinimų gaiviųjų gėrimų. Gaivieji gėrimai skiriasi pagal išvaizdą, naudojamas žaliavas, gamybos technologiją, paskirtį, energinę vertę. Pagrindinė gaiviojo gėrimo sudedamoji dalis yra vanduo, kita – sirupai, sultys, pieno produktai, vitaminai, maisto priedai, anglies dioksidas, kt. sudedamosios dalys. Į gaiviuosius gėrimus dedamų sulčių kiekis nėra reglamentuojamas, todėl perkant gaivųjį gėrimą su sultimis pravartu atkreipti dėmesį į produkto sudėtį, kur turi būti nurodytas sulčių kiekis. Sulčių gali būti vos 1 procentas.

Tradiciškai gaivieji gėrimai buvo saldinami cukrumi. Taip pat gaivieji gėrimai gali būti saldinami fruktoze (vaisių cukrumi). Produktus pasaldintus fruktoze vartoja sergantys diabetu. Pastaruoju metu gaiviesiems gėrimams saldinti dažniau vartojami cukraus pakaitalai – saldikliai. Gaiviųjų gėrimų gamybai naudojami saldikliai ir jų kiekiai yra reglamentuojami. Ženklinant maisto produktus su saldikliais ar su saldikliais ir cukrumi šalia produkto pavadinimo atitinkamai turi būti užrašas „Su saldikliu (saldikliais)“ ar „Su cukrumi (cukrais“) ir saldikliu (saldikliais)“. Be to saldikliai kaip ir kiti maisto priedai : konservantai, dažikliai, antioksidantai ir kiti turi būti ženklinami nurodant grupinį pavadinimą ir tarptautinį numerį (pvz.: „saldiklis E 954“) arba nurodant grupinį pavadinimą ir pavadinimą kaip individuali medžiaga (pvz.: „saldiklis sacharinas“). Produktų, turinčių saldiklio aspartamo (E 951) etiketėse privalu nurodyti „Turi fenilalanino šaltinį“. Tai svarbu žmonėms sergantiems fenilketonurija. Sergant šia liga yra sutrikusi amino rūgšties fenilalanino apykaita, o kaip tik fenilalaninas yra viena iš sudėtinių aspartamo dalių.

Lietuvoje kaip ir visoje Europos Sąjungoje draudžiama vartoti saldiklius kūdikių ir mažų vaikų maistui, taip pat kūdikių ir mažų vaikų, turinčių sveikatos sutrikimų maistui, nebent yra specialus paskyrimas. Maži vaikai – vaikai iki trijų metų. Saldikliai nerekomenduojami nėščiosioms.

Ženklinant gaiviuosius gėrimus su kofeinu, jei kofeinas vartojamas kaip kvapioji medžiaga – nurodoma „kvapioji medžiaga kofeinas“, kai gėrime kofeino yra daugiau kaip 150 mg/l, etiketėje turi būti užrašas „Turi daug kofeino“ ir nurodomas kofeino kiekis mg/100 ml.

Energinių gėrimų sudėtyje yra tonizuojančių medžiagų, kurios tam tikroms žmonių grupėms nėra rekomenduotinos, todėl derėtų atidžiai perskaityti ir energinių gėrimų etiketėse pateiktą informaciją.

Fasuotas vanduo

Rinkoje parduodamą fasuotą vandenį galima būtų sugrupuoti į 4 grupes: natūralus mineralinis vanduo, šaltinio vanduo, mineralizuotas geriamasis vanduo, fasuotas geriamasis vanduo.

Natūralų mineralinį vandenį, šaltinio ir mineralizuotą vandenį vartotojai kartais vadina vienu pavadinimu – „mineralinis“. Tačiau tai iš esmės skirtingi produktai.

Natūralus mineralinis vanduo - išgaunamas iš vieno ar kelių natūralių ar dirbtinių šaltinių požeminis vanduo, kuris nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi: originalia chemine kompozicija, kurią nulemia jame ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ar kitos sudėtinės dalys, lemiančios vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms; natūraliu švarumu.

Esmines natūralaus mineralinio vandens savybes apibūdinančių požymių nekintamumą turi užtikrinti patikimai nuo taršos apsaugota žemės gelmių aplinka.

Į Lietuvos rinką tiekiamas natūralus mineralinis vanduo turi būti oficialiai pripažintas Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos – Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos – ar kitos Europos Sąjungos kompetentingos institucijos. Lietuvoje oficialiai pripažinti 11 pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys, iš jų fasuojami Lietuvoje: HERMIS, ELITE, NEPTŪNAS, NEPTŪNAS UNIQUE, RASA, RYTAS, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, VYTAUTAS, importuojamas iš Baltarusijos –  natūralus mineralinis vanduo DARIDA.  

Į Lietuvą  įvežami apie 80-ties pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys iš Europos Sąjungos šalių (Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, Čekijos, Belgijos ir kt. ) ir trečiųjų šalių (Gruzijos, Baltarusijos ir kt.).

Natūralus mineralinis vanduo pagal ištirpusių medžiagų kiekį klasifikuojamas:
į turintį labai mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 50 mg/l), pvz.: SPA;
į turintį mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 500 mg/l), pvz.: NEPTŪNAS, RYTAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, PIERRIER; VITTEL; EVIAN, ALTMUHTALER QUELLE; į turintį daug mineralinių medžiagų (sausoji liekana >1500 mg/l), pvz.: HERMIS, ELITE, RASA, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VYTAUTAS, DARIDA, BORJOMI, NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, FULDATALER, MAGNESIA.

Natūralaus mineralinio vandens ženklinimas yra griežtai reglamentuotas. Etiketėse privalu nurodyti būdingąsias sudedamąsias dalis (anijonus, katijonus) ir jų koncentracijų vertes. Kad vartotojui būtų lengviau išsirinkti tinkamą produktą, gamintojai, importuotojai etiketėje galėtų dažniau papildomai nurodyti natūralaus mineralinio vandens požymius, kaip „Turi mažai mineralinių medžiagų“, „Turi daug mineralinių medžiagų“, „Turi sulfatų“, „Turi natrio“, „Tinka sumažinto natrio kiekio dietai“. Mažai natrio turi šie vandenys NEPTŪNAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, RYTAS, daug sulfatų – ELITE, TICHE, VYTAUTAS, SVEIKAS PRADAS. Taip pat privalu nurodyti vandens šaltinio naudojimo vietovę ir šaltinio pavadinimą (nesant šaltinio pavadinimo – šaltiniui priklausančio gręžinio valstybinis numeris); naudotą paruošimo būdą ir kitą privalomą informaciją.

Reikėtų žinoti, kad jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido yra daugiau kaip 1,5 mg/l (BORJOMI, DARIDA), etiketėje nurodoma fluoridų koncentracija ir tai, kad dėl padidinto fluorido kiekio vanduo netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 m. amžiaus.

Etiketėje nurodoma, ar natūralus mineralinis vanduo turi anglies dvideginio: „natūraliai prisotintas anglies dvideginio“, „prisotintas savo šaltinio anglies dvideginio“, ar „gazuotas“, kada anglies dvideginis kitos kilmės nei yra telkinyje.

Ženklinant natūralų mineralinį vandenį draudžiama deklaruoti natūralaus mineralinio vandens savybes susijusias su žmogaus ligų profilaktika, gydymu ar išgydymu.

Šaltinio vanduo – originalios cheminės sudėties požeminis vanduo, susidaręs neužterštoje aplinkoje. Šaltinio vanduo, kaip ir natūralus mineralinis vanduo, fasuojamas jo gavybos vietoje į prekinę tarą, neapdorojamas dezinfekcinėmis medžiagomis.

Mineralizuotas geriamasis vanduo (stalo vanduo) - iš įvairių rūšių vandens ir mineralinių medžiagų (arba be jų) pagamintas vanduo.

Mineralizuotas geriamasis vanduo ruošiamas sumaišant įvairių rūšių nevienodą ištirpusių mineralinių medžiagų koncentraciją turintį vandenį, taip pat iš natūralaus mineralinio vandens (sūrymo), skiedžiant jį geriamuoju vandeniu arba šaltinio vandeniu. Vietoje natūralaus mineralinio vandens gali būti naudojamas natūralaus mineralinio vandens koncentratas. Į mineralizuotą geriamąjį vandenį leidžiama pridėti įvairių priedų (natrio, kalio, kalcio ir magnio chloridų, natrio, kalcio ir magnio karbonatų, magnio sulfato ir kt.), kurie turi būti nurodyti etiketėje.

Fasuojamas geriamasis vanduo – požeminis vanduo, atitinkantis teisės aktuose  nustatytus saugos ir kokybės rodiklius. Geriamasis vanduo gali būti fasuojamas naudojat viešai tiekiamą vandenį arba vandenį iš įmonės naudojamų gręžinių.

Ypatingai griežti reikalavimai taikomi geriamajam vandeniui skirtam kūdikių maistui. Perkant fasuotą geriamą vandenį kūdikiams, prekybos įmonėse rekomenduotume rinktis tą, kurio etiketėje nurodyta, kad šis vanduo tinka kūdikių maistui, ar kūdikių mišinių gamybai.

Pagal galiojančius įstatymus, atsakomybė už produktų saugą ir kokybę tenka gamintojui, platintojui. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybai reguliariai vykdo įmonių, fasuojančių vandenį, gaminančių gaiviuosius gėrimus kontrolę, šių gėrimų kontrolę rinkoje ir importo metu. Kontrolė vykdoma pagal VMVT direktoriaus įsakymu patvirtintą Nealkoholinių gėrimų ir sulčių valstybinės kontrolės programą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba siekia, kad valstybinė maisto kontrolė būtų efektyvi, vartotojai gautų saugius ir kokybiškus produktus.

 

www.vet.lt 


Komentarai

skaityti visus (20 paskutinių):

Kol kas nėra nė vieno komentaro. Tu gali būti pirmas!

Palikite savo komentarą:
- Jūsų vardas

- Įveskite apsaugos kodą


Kas yra komentarai ?

"Patiekalai.lt" pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
"Patiekalai.lt" privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. Taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.

Griežtai draudžiama PATIEKALAI.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Patiekalai.lt kaip šaltinį.


PATIEKALAI.LT rekomenduoja

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves




Šiandien vardadienius švenčia:

Apolonijus, Mintautas, Agna, Margarita.

Pasveikink!

Anekdotas

Kalbasi teisėjas su žmogžudžiu:
- Na, tai kodėl jūs tą bobutę užmušėt?
- Dėl pinigų...
- Tai, kad jūs tik dvidešimt centų pas ją radot?..
- Žinot, teisėjau, penkios bobutės ir litas.

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą