Straipsniai
Ryžiai, ir apie juos
Ryžiai yra ne tik dubenėlis košės, tai sudedamoji daugelio Azijos šalių kultūros dalis. Japonijos elgesio prie stalo kultūra, sake atsiradimas, gėrimo tradicijos – viso to pagrindas yra mažas ryžio grūdelis.
Istorija
“Kiek valstybių, tiek ir versijų” – taip galime apibūdinti ryžių paplitimo istoriją. Azijos šalys dar ir šiandien varžosi tarpusavyje, kuri iš jų pirmoji pradėjo vartoti ryžius kaip maisto produktą. Mokslininkai mano, jog labiausiai tikėtina yra jų paplitimo iš Indijos versija, kur žmonės laukiniais ryžiais maitintis pradėjo prieš 5000 metų.
Žinios apie naujai “atrastą” augalą sparčiai plito iš vieno kontinento į kitą, žmonės dalijosi ryžių patiekalų gaminimo patirtimi. Na o patys ryžiai ypač greitai paplito atsiradus naujiems auginimo metodams, vandens kontroliavimo sistemos įdiegimams, gyvulių auginimo tradicijoms (pradėti naudoti aptvarai). Be kita jo, jų derlius gali būti nuimamas net tris kartus per metus, kai tuo tarpu kitų grūdų – tik kartą arba geriausiu atveju du kartus.
Įdomu pastebėti, kad senovėje ryžiai buvo ne tik maistas, bet ir valiuta. Net iki XIX a. vidurio japonai jais mokėjo mokesčius ir atlyginimus, o valdomas ryžių laukų dydis buvo žemvaldžių turto rodiklis. Prekiaujant ryžiais aktyvėjo įvairiausių kultūrų bendravimas tarpusavyje, žmonių migracija, žemės ūkio plėtotė.
Šiuo metu ryžiai yra nepaprastai populiarūs, jie auginami visuose kontinentuose, žinoma, išskyrus Antarktidą. Beveik pusė pasaulio gyventojų maitinasi ryžiais, o Azijos gyventojai yra tiesiog priklausomi nuo jų. Be tiesioginio jų vartojimo, iš ryžių gali būti gaminama sake, popierius, klijai, drabužiai (iš jų šiaudų).
Ryžių rūšys
Egzistuoja daugybė ryžių rūšių ir porūšių, tačiau galime išskirti kelias pagrindines:
Nelukštenti – tai neapdirbti ir nelukštenti ryžiai. Nors tokie jie retai kada parduodami, vis dėlto yra žmonių, besirenkančių būtent šią rūšį. Jų nuomone, tik prieš pat virimą išlukštenti ryžiai geriau išlaiko savo natūralų skonį.
Rudieji – nors šie ryžiai išlukštenami, membrana, kuri ir suteikia rudą spalvą, paliekama. Šios rūšies ryžiai laikomi pačiais sveikiausiais, nes turi daug A, B, D ir E vitaminų.
Baltieji – tai populiariausia ryžių rūšis, skirstoma į tris porūšius.
a) Ilgagrūdžiai – tai cilindro formos, 1 cm ilgio ryžiai. Jie yra gana brangūs, nes užauginimo laikotarpis trunka apie 130 dienų. Virėjų nuomone, būtent ilgagrūdžiai ryžiai labiausiai tinka garnyrams.
b) Vidutinio ilgumo – jų ilgis siekia 0.6 cm. Tai populiariausia ryžių rūšis.
c) Trumpagrūdžiai – jų ilgis viso labo 0.3 cm, todėl yra ovalo formos, o verdami sulimpa. Japonai dažniausiai renkasi būtent šios rūšies ryžius. Jie puikiai tinka suši gamybai, košėms, kurias japonai labiausiai ir mėgsta.
Sveiki ir maistingi
Japonijoje žmonės gyvena ilgai ne todėl, kad geria stebuklingus gėrimus ar mažai dirba, priešingai, jie dirba negailėdami savęs. Japonų gyvenimo ilgaamžiškumo priežastis slypi ryžiuose, kuriuos galime laikyti sveiku maistu, turinčiu mažą riebalų, cholesterolio, druskų bei kalorijų kiekį. Ne veltui sveikai besimaitinantiems, šie baltieji grūdai yra bene pagrindinis maisto produktas.
Lyginant su kitais produktais, energetinė ryžių vertė labai didelė (342 kcal).
Ryžių paruošimo metodai
Ryžius lengva paruošti. Japonijoje ir Kinijoje ryžiai dažniausiai verdami paprastai, įpilant juos į verdantį vandenį. Kitose šalyse, įdedama druskos, cukraus, riebalų, įvairiausių prieskonių. Tačiau verta prisiminti, kad įdėjus pastarųjų priedų, ryžiai praranda daugelį savo sveikųjų maistinių savybių.
Pilkite ryžius tik į verdantį vandenį, vėliau ugnį sumažinkite. Norėdami išvengti ryžių sulipimo, į vandenį įpilkite šaukštą aliejaus. Pilkite vandens tiek, kad įpylus ryžius liktų 4 cm iki vandens viršaus. Norėdami pagardinti gaminamą patiekalą prieskoniais, berkite juos į vandenį prieš įpilant ryžius, kad jie pasiskirstytų tolygiai vandenyje, kurį ryžiai vėliau absorbuoja. Neišpilkite ryžių lauk jei netyčia jie buvo užmiršti ir todėl prisvilo. Tereikia perpilti juos į naują indą, įdėti kartu luptos bulvės gabalėlį. Taip ji sugers nemalonų kvapą bei skonį.
Parengė Rytis Davidovičius
Pagal http://www.sanitex.lt
Komentarai
skaityti visus (20 paskutinių):Kol kas nėra nė vieno komentaro. Tu gali būti pirmas!
Palikite savo komentarą:
"Patiekalai.lt" pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema,
pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
"Patiekalai.lt" privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę,
religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. Taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva.
Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.
PATIEKALAI.LT rekomenduoja
Prisijungimas
Naujausi receptai
Gruziniškas sūrio pyragas "Chačiapuris"
Mažos bandelės su cinamonu
Aštri kalakutiena su daržovėmis
Omletas su sūriu
Lietiniai su varške ir persikų padažu
Plovas (2)
Naminis kugelis česnakinėse
Bulvių plokštainis su vištiena (2)
Krevečių Tempura
"Ledinė" kava
Restoranai
Atsitiktinis patarimas
Pomidorų ir agurkų salotos - Jei ruošiate salotas, stenkitės nemaišyti agurkų ir pomidorų. Agurkai turi medžiagų, kurios naikina vitaminą C, esantį pomidoruose....
Rekomenduojama knyga
Restoranų paieška pagal virtuves
Šiandien vardadienius švenčia:
Anekdotas
Yra 3 būdai ką nors padaryti: padaryti pačiam, ką nors pasamdyti ir
uždrausti tą daryti savo vaikams.