Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Žodynas


Baklažanas


Baklažanas (lot. Solanum melongena, angl. Eggplant, vok. Aubergine) - bulvinių (Solanaceae) šeimos kiauliauogių (Solanum) genties augalas.

Vienmetis, 115-180 cm aukščio augalas. Stiebas tvirtas, šakotas. Lapai širdiški, tamsiai žali su violetiniu atspalviu. Žiedai stambūs, violetiniai. Vaisiai dideli, rutulio, ovalo, cilindro ar kriaušės formų, prinoksta skirtingu laiku, sveria nuo 40 iki 100 g, sodrios violetinės spalvos. Kai kurių veislių vaisiai būna geltonos, rudos, žalios spalvos. Žydi gegužės - rugsėjo mėn.

Kilmė

Augalo tėvynė - [[tropikai|tropiniai Indijos rajonai. Iš čia prieš 2500 metų pateko į Kiniją, o XVI a. atvežtas į Europą, kur laikytas dekoratyviniu augalu. 1870 m. baklažanas buvo pripažintas daržove. Dabar daug jų auginama ispanijoje, Prancūzijoje, Kryme, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje. Lietuvoje auginamas soduose, dekoratyviniuose sklypuose.

Sudėtis

Baklažanuose yra 0,9% baltymų, apie 3,5% cukraus, kalio druskų, karotino, 1,2% ląstelienos, 0,3% riebalų, 93,2% vandens, vitaminų B1, B2, C, niacino. Vaisiuose taip pat dar gausu mineralinių junginių ir sausųjų medžiagų. Tai nekaloringi daržovė.

Mityba

Valgomi baklažanai švieži, rauginti, marinuoti. Jie dažnai, tiek švieži, tiek konservuojami, yra derinami su kitomis daržovėmis. Gerai žinoma baklažanų "ikra".

Vaistinės augalo savybės

Baklažanai padeda aterosklerozės gydymui ir profilaktikai, nes jie šalina iš organizmo cholesteriną, mažina jo kiekį kraujyje bei kraujagyslių sienelėse.

Dėl didelio kalio kiekio, vertinami dietinėje mityboje. Kalis stiprina širdies darbą, padeda greičiau iš organizmo pašalinti skysčius. Rekomenduojama pagyvenusiems žmonėms, taip pat sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, ypač kai atsiranda pabrinkimai, nusilpus širdies darbui.

Baklažanai naudingi nuo podagros, nes didina šlapimo rūgšties išsiskyrimą kartu su šlapimu.

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves
Šiandien vardadienius švenčia:

Bedas, Magdalena, Almantas, Danutė, Urbonas, Evelina.

Pasveikink!

Anekdotas

Į važiuojančią volgą įsirėžia mersas. Iš jo išlenda novaruskis - raudonas švarkas, žiedai, grandinės, - viskas kaip priklauso, - lėtai prieina prie bagažinės, išsitraukia beisbolo lazdą ir pradeda pliekt per vargšę volgą. Pagaliau sutratinęs priekinį stiklą pamato viduj sėdintį milicijos kapitoną.
- O, sveiki! Aš beldžiuos beldžiuos…va… nepatikėsit, noriu pinigus atiduot.

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą