Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Žodynas


Krakmolas


Krakmolas yra kompleksinis angliavandenis, polisacharidas, sudarytas mažiausiai iš 10 sacharidų molekulių. Fizinė forma - netirpūs šaltame vandenyje, balti, grūdėti milteliai. Krakmolas augaluose gaminasi fotosintezės būdu ir yra kaupiamas jų vaisiuose, šaknyse, grūduose ir kt. Karštame vandenyje krakmolas sudaro koloidinį tirpalą – krakmolo kleisterį.

Biochemiškai krakmolas yra dviejų polimerinių angliavandenių (polisacharidų) – amilozės ir amilopektino – kombinacija. Amilozė yra sudaryta iš gliukozės monomero molekulių, susijungusių galais, suformuojant alfa-1,4 grandines. Amilopektino grandinė formuojama iš alfa-1,6 grandžių, su išsišakojimu kas 24-30 gliukozės monomero molekulių. Įvairių augalų krakmolas skiriasi pagal amilozės ir amilopektino kiekį: kukurūzų krakmole yra iki 85 % amilozės, o kviečių krakmole – iki 99 % amilopektino.

Krakmolas yra virškinamas vykstant hidrolizei, katalizuojant fermentams amilazėms. Krakmolo molekulės verčiamos į angliavandenių molekules, kurios toliau virškinamos kitų fermentų - maltazės.

Naudojimas

Pramonėje naudojamas klijų, popieriaus, tekstilės gamyboje. Maisto pramonėje naudojamas įvairių padažų ir kisieliaus sutirštinimui. Lietuvoje maistui dažniausiai naudojamas bulvių krakmolas. Taip pat naudojamas jodui tirpaluose aptikti – amilozės reakcijoje su jodu vyksta procesas, kurio rezultate gauti junginiai atspindi mėlyną šviesos spektro dalį.

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves
Šiandien vardadienius švenčia:

Florentina, Silverijus, Žadvainas, Žintautė, Nandas.

Pasveikink!

Anekdotas

Skrenda dvi musės, pamato šūdą ir sako:
- O, maistas, pavalgykim!
Kita sako:
- Gerai.
Nu, nusileido musės, pasistatė staliuką, valgo sau linksmai, tik staiga viena musė pyyyyrst - orą pagadina. Kita pasipiktinusi sako:
- Labai gražu, prie maisto.

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą