Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Žodynas


Ženšenis


Ženšenis (lot. Panax, angl. Ginseng, vok. Ginseng) - aralijinių (Araliaceae) šeimos augalų gentis, kurioje yra 5-6 rūšys:

    * Amerikinis ženšenis (Panax quinquefolium) turi didelę paklausą Azijoje, nes turi du kartus daugiau veikliosios medžiagos – ženšenosidų. Todėl į šią šalį importuojama daugiau nei 85% Amerikoje užauginamo ženšenio. Šiaurės Amerikoje vietiniai gyventojai ženšenį naudoja tūkstančius metų, tuo tarpu europiečiai-imigrantai jį pradėjo vartoti apie 1700 m. Šiaurės Amerikoje geriausias ženšenis išauginamas Viskonsino (JAV) ir Ontario (Kanada) valstijose.
    * Kininis ženšenis, dar vadinamas „baltuoju“ ženšeniu (Panax ginseng) gydymo požiūriu laikomas veiksmingiausiu. Jis auga Šiaurės Kinijoje, Korėjoje, Mandžiūrijoje, Vietname, Primorės krašte Rusijoje, Himalajuose. Pietų Kinijoje auga ir kita ženšenio rūšis Panax pseudoginseng, o Japonijoje – Panax Japonicum. Azijietiškasis ženšenis turi stipresnį gydomąjį poveikį negu amerikietiškasis ir vartoti jį galima tik su pertraukomis.
    * Tariamasis ženšenis (Panax pseudoginse)

Istorija

Ženšenis brandina skaisčiai raudonas uogas, tačiau vartojamos tik jų šaknys, kurių pavadinimas, išvertus iš originalo kalbos, reiškia „žmogaus šaknis“ (savo formą primena žmogaus kūną).

Ženšenis auga Rytų Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Šio augalo šaknis jau tūkstančius metų naudojama liaudies medicinoje. Jis minimas seniausiuose kinų medicinos raštuose kaip seniausias vartojimo tradicijas turintis vaistinis augalas, tonizuojantis skrandžio veiklą, gerinantis smegenų veiklą, turi įtakos ilgesnei gyvenimo trukmei. Apie gydantį ženšenio poveikį žinojo ir senieji Šiaurės Amerikos gyventojai – indėnai, jie vartojo šiame žemyne augančią ženšenio atmainą – Panax quinquefolium. Tame pat žemyne auga ir Panax Trifolium.

Manoma, kad Panax ginseng buvo atrastas 5000 metų atgal Mandžūrijos kalnuose Kinijoje. Matyt, iš pradžių jis buvo naudojamas kaip maistas, tačiau netrukus pradėtas vertinti kaip jėgų suteikiantis ir atjauninantis augalas.

Farmakologinės savybės

Ženšenio šaknys

Ženšenio sudėtyje yra visas kompleksas veikliųjų medžiagų: eterinių ir kitų aliejų, fermentų, mikroelementų, C ir B grupės vitaminų, fitoestrogenų, cukrų, pektinų, daug krakmolo, ekstrakcinių bei kitų medžiagų. Gydomąjį poveikį lemia triterpeniniai saponinai.

Pagrindinė ženšenio savybė – tonizuojamasis poveikis. Ženšenis didina dopamino ir noradrenalino kiekį galvos smegenų kamiene, pasižymi antistresinėmis, adaptogeninėmis savybėmis, kurios padeda organizmui prisitaikyti ir apsisaugoti nuo nepalankių vidinių bei išorinių veiksnių: didina darbingumą, mažina nuovargį. Ženšenis veiksmingas įvairių asteninių būklių – neurozės, nemigos metu.

Ženšenio poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai nėra vienareikšmis: manoma, kad jis neturi įtakos, kai arterinis kraujospūdis yra iki 200 mm Hg. Kaip antioksidantas, ženšenis saugo širdį ir kraujagysles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Ženšenis mažina bendrąjį cholesterolio ir trigliceridų kiekį, didina vadinamojo „gerojo“ cholesterolio kiekį ir taip apsaugo nuo aterosklerozės bei trombų susidarymo. Turi ir antiagregacinį poveikį.

Dėl ženšenio sudėtyje esančių polisacharidų jis turi imunomoduliacinį poveikį, t.y. aktyvina leukocitų, fagocitų ir makrofagų veiklą prieš įvairius svetimkūnius: bakterijas, virusus, grybelius. Rekomenduojama vartoti kaip pagalbinę priemonę tuberkuliozei gydyti bei jos remisijos laikotarpiui. Tyrimais buvo nustatyta, kad azijietiškasis Panax Ginseng C.A.Meyer mažina kai kurių piktybinių navikų atsiradimą.

Dėl adaptogeninių ir imunomoduliacinių savybių ženšenį rekomenduojama vartoti po sunkių ligų, chirurginių procedūrų, įvairios kilmės komplikacijų, po ilgo fizinio ir emocinio nuovargio – didėja pagrindinių fiziologinių sistemų atsparumas.

Ženšenio vartojimas

Ženšenis svarbus pagyvenusiems žmonėms. Kaip tonikas ir adaptogenas jis gerina fizinę būklę, atsparumą stresui, su amžiumi susijusius organizmo pokyčius. Be to, augalas gerina deguonies pasisavinimą smegenyse ir saugo nuo senatvinės demensijos, Alzheimerio ligos ar net smegenų išemijos.

Rytų medicina teigia, kad tinkamiausias ženšenio vartojimo laikas – ruduo ir žiema. Geriausias ženšenio preparatų „bendrasis stiprinantis“ poveikis būna vartojant jį kartu su kitais žmogaus gyvybinei veiklai būtinais komponentais: vitaminais, mikroelementais. Bendras poveikis aktyvina organizmo biocheminius procesus, gerėja metobolizmas, ryškiau atsiskleidžia ženšenio ekstrakto poveikis.

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves
Šiandien vardadienius švenčia:

Aurelijus, Česlovas, Elijas, Alvydas, Vismantė, Jeronimas, Alvyda.

Pasveikink!

Anekdotas

Kalbasi du vyrai susėdę ant sofos...:
- O kam dievas sukūrė blondines??? - klausia pirmasis.
- Nes šunys iš šaldytuvo negali atnešti alaus.. - atsako kitas.
- O kam tada sukūrė brunetes??? - paklausė.
- Nes blondinės irgi negali.

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą