Žodynas
Medus
Medus - saldi medžiaga, bičių gaminama iš žieduose esančio nektaro. Surinktas nektaras pasikeičia bitės viduriuose, o vėliau supilamas į korius, kur pilnai subręsta. Nektaras į bičių medaus skilvelį patenka susimaišęs su seilėmis, ir čia nektare esanti sacharozė yra veikiama fermentų ir skyla į gliukozę ir fruktozę.
Medus daug saldesnis už cukrų, todėl norint tiek pat pasaldinti patiekalą, jo pakanka mažiau (mažiau ir kalorijų).
Medaus skonis, spalva ir kvapas skiriasi priklausomai nuo žiedų. Meduje yra apie 19% vandens, daug angliavandenių, iš kurių daugiausia - fruktozės ir gliukozės (po 33-40%). Taip pat meduje yra 1,5-5% sacharozės, 5-10% melitozės, kitų cukrų, mineralinių medžiagų (geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio) bei kitų medžiagų (tiamino, riboflavino, vitamino C, niacino, pantoteno rūgšties). Taip pat meduje yra nedideli kiekiai fermentų, fitoncidų, hormonų, aromatinių bei baktericidinių medžiagų.
Medaus rūšys
Skirtingose vietovėse pasitaiko skirtingų medaus rūšių. Yra net turinčių nuodingų savybių. Jų valgyti negalima. Dažniausiai pasitaikančios rūšys:
* Liepų medus - šviesus geltonas, liepžiedžių kvapo. Vartojamas gydyti peršalimo, kepenų, inkstų ligoms, pūliuojančioms žaizdoms.
* Aviečių medus - šviesus, stiproko kvapo, naudojamas gydyti peršalimo ligoms.
* Kiaulpienių medus yra aukso spalvos, kvapnus, kartokas. Gydomas kvėpavimo takų uždegimas, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, slopinamas skausmas.
* Rapsų medus baltas arba šviesiai gelsvas, silpno kvapo, kartokas. Vartojamas padidėjusiam skrandžio rūgštingumui mažinti.
* Dobilų medus šviesus gelsvas, beveik baltas, švelnaus skonio. Naudojamas skrandžio rūgštingumui didinti, kepenų ligoms gydyti.
* Viržių medus tamsus geltonas su rusvu atspalviu, stipraus kvapo, kartokas. Naudojamas inkstų, šlapimo pūslės, prostatos ligoms gydyti.
* Grikių medus tamsus rausvas arba beveik rudas, skonis ir kvapas aštroki. Stiprina organizmą, ramina nervų sistemą, švelnina paauglystės metu atsirandančius skausmus.
* Pievų medus surinktas iš įvairių augalų žiedų, malonaus skonio, geltonas arba gelsvai rusvas. Turi daug aromatinių medžiagų, B ir C grupės vitaminų. Gydo peršalimo ligas, stiprina organizmą.
* Miško medus aitrus, tamsios spalvos. Kvapas įvairus.
* Vaismedžių medus šviesus geltonas, malonaus kvapo.
* Lipčiaus medus gali būti dviejų rūšių - augalų arba vabzdžių. Žmogui labai naudingas. Augalų lipčius tamsus, suneštas iš augalų lapų, spyglių išskirto skysčio. Vabzdžių lipčius 2-3 kartus tirštesnis už žiedų medų.
Šaltinis: http://lt.wikipedia.org/wiki/Medus
Prisijungimas
Naujausi receptai
Gruziniškas sūrio pyragas "Chačiapuris"
Mažos bandelės su cinamonu
Aštri kalakutiena su daržovėmis
Omletas su sūriu
Lietiniai su varške ir persikų padažu
Plovas (2)
Naminis kugelis česnakinėse
Bulvių plokštainis su vištiena (2)
Krevečių Tempura
"Ledinė" kava
Restoranai
Atsitiktinis patarimas
Jei neturite kulinarinio švirkšto, naudokite maišelį - Viename kampe iškirpkite nedidelę skylutę, pridėkite grietinėlės, užspauskite maišelį ir purkškite. Šaltinis : dansukker.com ...
Rekomenduojama knyga
Restoranų paieška pagal virtuves
Šiandien vardadienius švenčia:
Anekdotas
Zveriu susirinkimas.Visi zveris susirinko bet nera liuto karaliaus.Laukia viena...dvi...tris valandas.Tada pasirodo liutas karalius visas sudinas,sudinas ir sako:
-Kas pasiko ant kelio???!!!-niekas neatsako...
-Kas pasiko ant kelio???!!!-visi tyli...
-Kas pasiko ant kelio???!!!-tyla... Bet is visos minios islenda mazas drambliukas is sako:
-As tik pirstelejau...
-Koks cia pistelejimas???!!!kad tris valandas bandziau persok ir tai nepavyko!!